جنگل و آبشار کبودوال

آبشار کبودوال در چند کیلومتری شهر علی آباد کتول  در کنار کوه های پوشیده از درختان سر به فلک کشیده و  و آسمان خراش های طبیعی قرار گرفته . در بدو ورود به محوطه ی ابشار چنان مجذوب این طبیعت دل انگیز میشوید که  هر چه نگرانی دارید  از یاد می برید !

خود ابشار  حدودا  یک کیلومتری از ورودی  فاصله دارد . فضای زیبای طبیعی اطراف ابشار و رسیدگی خوبی که به این جاذبه طبیعی شده کبودوال  را به یکی از زیبا ترین منطقه های شمال کشور تبدیل نموده تا انجا که  در پایین ابشار این تابلو به چشم میخورد ... کبود وال بهشت گلستان ...  

tc78597olyyo6s3p10vy.jpg

m1i5qbe3jkbdxl2u16f3.jpg

 

 

 

   بقیه عکس ها در ادامه مطالب

 

ادامه مطلب   
نویسنده : سعید زارع ; ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٩

تنگ برق اقلید (فارس)

ازتفرجگاههای زیبا و دیدنی طبیعی وکوهستانی اقلیداست که درفاصله  حدودا 80 کیلومتری شهرقرار اقلید گرفته است این منطقه دارای پوشش گیاهی فراوان و ابی های روان زیاد هست ودره سبز وخرم درپایه رشته کوه لیله مند واقع شده است .دراین تنگ کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی وجود دارد .  اگه جاهایی مثل تنگ براغ را می پسندید از بهشت گمشده مرودشت و تیره باغ مرودشت و شش پیر سپیدان هم دیدن کنید

 

5jesdqkj35748w0451ik.jpg

بقیه عکس ها در ادامه مطالب 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : سعید زارع ; ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها : طبیعت گردی

آبشار زیبای یاسوج

 در دامنه سلسله کوه های امتدادی دنا در ٢ کیلومتری شهر یاسوج  و  میان درختان انبوه و  سر به فلک کشیده  ابی روان خودنمایی میکند که اگر این اب را امتداد دهیم د ۵٠٠   ۶٠٠  متری از  محل های پارک ماشین ها به ابشاری پر اب و  حدودا 6 متری میرسیم که  طبیعت  یاسوج را با این جاذبه بسیار زیبا میشناسند . امکانات رفاحی این ابشار  تقریبا خوب  هس ( سکوهای سیمانی و مرتب که در کمتر فضای طبیعی دیده می شود و  دست کاری نکردن اب جاری ابشار  و   وجود دکه های بسیار !‌  مخصوصا بلالی ! ) . فقط چیزی که شاید موجب اذیت طبیعت گردانی که شب در این منطقه می مانند باشد    تجمع جوانان لر و  خواندن و  ورق بازی حتی تا پاسی از نیمه شب گذشته ( دو شب که ما اونجا بودیم تا ساعت های حدود 2 )   .   ولی دیدنو اقمت در این محل به همه دردسرهایش می ارزد !

 

abshar-yasooj-02

 

 بقیه عکس ها و توضیحات در ادامه مطالب

 

ادامه مطلب   
نویسنده : سعید زارع ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩

تیره باغ و روستای کندازی

 

روستای زیبای کندازی در 50 کیلومتری مرودشت و در بخش ابرج از توابع شهرستان مرودشت قرار دارد .

قرار گرفتن این روستا در ارتفاع 1000 متری از پایین کوه و مجاور بودن با یکی از جاذبه های زیبای طبیعی استان فارس به نام تیره باغ

این روستا را به یکی از زیبا ترین روستا های فارس بدل نموده . در این چند سال به دلیل کم بودن بارش در استان و سلسله کوهای مجاور تیره باغ کمی از عظمت اب و جوش و خروش ان در این منطقه زیبا کاسته شده ولی همچنان با ابی روان و طبیعتی دل انگیز و درختانی سر به فلک کشیده جمع زیادی از عزیزان طبیعت دوست را به خود جذب می کند . اگر به این منطقه سفر می کنید عسل روستای کندازی رو از یاد نبرید !!

 

kondazi cheshme

 

        بقیه عکس ها در ادامه مطالب

 

ادامه مطلب   
نویسنده : سعید زارع ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها : طبیعت گردی

کوهپیمایی تخت جمشید

 

از سمت راست تخت جمشید یعنی نزدیک به روستای شرکت زراعی ساعت 6 صبح به کوه زدیم . خدمت شما عرض کنم کوه ای که تخت جمشید در پایین اون قرار داره دارای 4 چشمه هس که فعلا در فصل تابستان فقط چمه اول و دوم اون که به ترتیب چشمه بیدی و چشمه توتی نام دارن  نم نمک ابی از اون ها میاد و چشمه 3 و 4 ام متاسفانه خشک هستند . از پایین کوه تا چمشمه بیدی حدود یک ساعت و نیم راه داریم و از چشمه بیدی تا چشمه 4 ام هم حدود یک ساعت . حدودای ساعت 8 نیم به کنار اخرین چشمه کو های تخت جمشید هست رسیدیم

ee7rqyk1btgqbezlvjhh.jpg

 

ادامه مطلب   
نویسنده : سعید زارع ; ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٩

شش پیر ( سپیدان فارس )

 

رودخانه شش پیراز مهمترین و پر اب ترین منابع اب سطحی دائمی در استان فارس محسوب می شود این چشمه که در ۸ کیلومتری شمال روستای برشنه از توابع بخش همایجان سپیدان قرار دارد از میان شکاف های کوه به طور معجزه اسایی به ارامی بیرون می اید و چند متر پایین تر از سرچشمه رودخانه ای خروشان به راه می افتد که هر تازه واردی را انگشت به دهان از این نعمت خداوند شاکر می نماید .

درباره شش پیر چنین سخن اغاز کنیم که جذابیت و زیبایی ان باعث شده است که در فصل های بهار و تابستان افراد زیادی از روستاها و شهرهای دور و نزدیک برای گشت و گذار به این منطقه بیایند.

اب شش پیر از جنوب شرقی سپیدان در مسیر کوهستانی به سوی دشت همایجان جریان می یابد و با استفاده از نهرهای سنتی به اراضی و باغ های همایجان انتقال داده می شود رودخانه شش پیر پس از عبور از تنگ شش پیر و پیمودن راهی کوتاه وارد رودخانه شهر اردکان می شود قسمتی از اب های شش پیر بعد از گذر از بند انحرافی شهید طالبی کارخانه توربین برقی منطقه را به کار می اندازد. در قدیم اب تمام روستاهای منطقه از رودخانه شش پیر بوده و هر روستا سهمی از این اب داشته اند روستای دالین هم با داشتن یک جوی سنگی بزرگ از این اب استفاده می کرد و در ان زمان دالین به خاطر استفاده از این نعمت روستایی سر سبز و اباد بوده اما در حدود ۳-۴ دهه قبل مردم دالین این اب را از روستا به روی زمین های کشاورزی خود انتقال دادند که این تغییر مسیر باعث شد روستای دالین تا حدودی سرسبزی و زیبایی خود را از دست بدهد.

از بهره مندی های اب شش پیر که بگذریم نام قدیمی این رودخانه رتین بوده که در دوره قاجاریه به شش پیر تغییر داده شد مردم محلی منطقه از قدیم الایام شش پیر را مکانی مقدس می دانند که هر سال در وقتی معین به زیارت ان امده و به نذر و نیاز می پردازند و به روایتی معتقدند که شش پیر و عارف فرزانه در منطقه شش پیر جام حیات را سر کشیده اند.

در حدود ۲۰۰ متری چشمه در دل کوه نوشته ای حکاکی شده است که حکایت از گذر و توجه پادشاهان سلسله قاجاریه به این طبیعت زیبا دارد دریاچه شش پیر که از ان به عنوان عروس دریاچه های ایران یاد می شود به راستی چشم اندازی زیبا و رویایی دارد.

 

 

بقیه عکس ها در ادامه مطالب

 

ادامه مطلب   
نویسنده : سعید زارع ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها : طبیعت گردی